Proč nábytek z masivu?
Na dnešním trhu neustále svádí boj nábytek z masivu a nábytek z dřevotřísky. Každý z těchto materiálů má svá pro a proti, některé tyto faktory si při výběru nového nábytku uvědomujeme, jiné zase ne.
Jak je známo dřevo je nejstarší používaný materiál na výrobu nábytku. Samotný nábytek z masivu je pak o něco mladší, datujeme jej do 12. století. Nábytek z dřevotřísky se pak začal vyrábět v roce 1940.
Životnost
Tento faktor si asi uvědomíme všichni, protože když porovnáme dvě různé komody, jednu z masivu a druhou z dřevotřísky, tak již na vystavených kusech v prodejnách s nábytkem vidíme různé opotřebení, které je zpravidla u dřevotřísky zřejmější.
V oblasti životnosti nábytku vyhrává nábytek z masivu, který vydrží s přehledem několik desetiletí. Nábytek z dřevotřísky má v současné době životnost 12-20 let, protože pak dochází ke snižování hustoty dřevotřísky - vyprchávají lepidla.
Dřevotříska velmi špatně snáší vlhkost a vzniklé deformace se již nespraví. Dřevo si zachovává přirozenou schopnost "dýchat" a ačkoli tak dřevo stále pracuje, může v případě "nehody" vyschnout.
Dostupnost
Před třiceti lety byla dostupnost nábytku značně omezená a člověk byl rád, že sehnal nějaký nábytek. Dostupnější byl zpravidla nábytek dřevotřískový. Nábytek z masivu nebo dřeva jste sehnali jen výjimečně nebo jste si jej nechali zpracovat u šikovného souseda. Když si dnes vyhledáte sousloví komoda dub masiv. Vyskočí na vás stovky relevantních odkazů, takže výběr je již neuvěřitelný. Na druhou stranu je nutné podotknout, že heslo komoda dřevotříska vám přinese tisíce výsledků. Prostě vše je dostupnější.
Ekologičnost
Žádný z výrobců dřevotřískového materiálu se vám nezmíní, že dřevotříska uvolňuje do ovzduší formaldehyd. V současné době je sice toto uvolňování ošetřeno evropskou normou, ale stále tady je. Uvolňuje se totiž z lepidel užívaných při výrobě dřevotřískových desek. S nábytkem z masivu tento problém nenastává.
Opracovatelnost
Masiv vždy dosahuje lepší opracovatelnosti a mohou tak být vytvořeny velmi zajímavé detaily, které nábytek odlišují. Nepůsobí tak hranatě a má luxusnější a robustnější vzhled. Dřevotřískový materiál se hůře opracovává a ačkoli se při lisování dnes vytváří různé efekty, stále působí poněkud hranatě a stejnotvárně.
Pořizovací cena
Důležitým ukazatelem pro širokou škálu spotřebitelů je pořizovací cena nábytku. Zde na celé čáře vyhrává dřevotřískový nábytek, protože je vyroben z odpadu a jeho zpracování je jednodušší a levnější, ale například jádrový buk je masivem a jeho cena je již znatelně nižší.
Bezpečnost
Jak je všeobecně známo k největšímu počtu úrazů dochází doma. Když si pak vezmete kolikrát denně projdete kolem vašeho nábytku, je více než vhodné zamyslet se nad jeho bezpečností. Nábytek z masivu má zpravidla hrany opracované tak, aby byly "oválné", čeho se nedá u dřevotřískového nábytku dosáhnout. Navíc dřevo samo o sobě dost tlumí případný náraz a vzniká tak menší počet úrazů, pokud se s nábytkem srazíte při nějaké té domácí nehodě.
Vzhled
Co se týče vzhledu, zejména barvy nábytku s přehledem vyhrává dřevotřískový nábytek, kde si můžete vybrat z mnoha designů dýhy, která se může na nábytek použít. Masiv také nabízí určitou variabilitu například pokud si zkusíte vyhledat: divoký dub nábytek, který se od běžného masivu vzhledem odlišuje. Jeho sukatější vzhled je v současné době poměrně oblíbený. Jestliže si chcete starý nábytek doplnit novým kouskem může nastat problém u dřevotřísky problém, protože v obchodních řetězcích se často vzhledy dýhy mění. U masivního nábytku můžete použít různá mořidla nebo jej jen nalakovat.