Jak vybrat myčku nádobí? Poradíme, na co se při výběru zaměřit
Myčka nádobí je dnes domácí pomocník, bez kterého si většinou nedokážeme představit fungování v kuchyni. Pryč jsou doby, kdy jsme museli nádobí mýt v ruce, což s ohledem na mycí prostředky na nádobí není ideální pro naši pokožku. Myčku nádobí dnes najdete vlastně v každé moderně vybavené domácnosti, je to spotřebič, který dnes nestojí ani příliš mnoho pen
ěz. Dokáže přitom ušetřit nejen naše ruce, ale také při mytí nádobí v dnešních myčkách neproteče zdaleka tolik vody, jako při klasickém manuálním mytí ve dřezu. Dnešní moderní myčka nádobí totiž dokáže pracovat prakticky s pár litry vody. Jak ale vybrat tu ideální myčku právě pro naše použití? Na to se podíváme v tomto článku.
Kde chcete myčku umístit?
Před samotným výběrem konkrétního modelu myčky je určitě potřeba zvážit, kde vlastně chcete myčku umístit. To souvisí s tím, jaké varianty myček dnes lze na trhu koupit. V zásadě si většina zákazníků vybírá mezi variantou:
-
Vestavnou
-
Volně stojící
Vestavné myčky jsou stále populárnější s ohledem na to, že většina lidí v moderní domácnosti si dnes nechá vyrobit kuchyň na míru. Abyste vše dokázali sladit v designu kuchyně, proto jsou tady právě vestavné spotřebiče, v tomto případě vestavná myčka nádobí. Jedná se vlastně o holý spotřebič, který nemá finální zakrytování a čelo dvířek. Samotný spotřebič se pak schová pod linku, přičemž na myčku je potřeba našroubovat čelo dvířek, obvykle v designu shodným se zbytkem kuchyně. Toto vše vám zpravidla zajistí firma, která vám sestavuje kuchyni. Výhodou vestavných myček, kromě sladění designu s kuchyňskou linkou, je také obvykle tišší chod, právě díky zabudování v lince.
Druhou variantou je potom klasika v podobě volně stojící myčky, kterou chcete postavit do prostoru. Je to řešení vhodnější do starších kuchyní, které jsou sestaveny ze systému skříněk, nikoliv velkých celistvých korpusů. Také je to samozřejmě ideální řešení tam, kde myčka třeba nebude stát přímo v kuchyni, kdy je nejčastějším důvodem nedostatek místa. Do moderních kuchyní se toto řešení příliš nehodí, na druhou stranu, pokud jej zvolíte, odměnou vám bude praktičtější údržba a snadná výměna spotřebiče.
Jak velkou myčku potřebujete?
Pokud už víte, jakou variantu myčky zvolíte, je potřeba pouvažovat také nad tím, jak velká myčka bude potřeba. Obecně platí, že jednotlivci, maximálně dvojice, si vystačí s myčkou užšího provedení, která má typicky 45 cm. Pro vícečlenné domácnosti se však už rozhodně vyplatí koupit myčku klasických rozměrů, tedy 60 cm.
Hlavní kritéria výběru
Když už máte jasno v provedení myčky a její velikosti, je vhodné přistoupit k dalším kritériím výběru. Co vše je potřeba při výběru vhodné myčky sledovat, s tím vám může pomoci také nezávislý test myček, kde se dozvíte podrobnější informace o myčkách nádobí, jejich výběru i konkrétních modelech. V zásadě je však vhodné při výběru myčky sledovat zejména parametry jako jsou:
-
Energetická třída
-
Spotřeba energie a vody
-
Hlučnost
-
Funkce a nabídka programů
Výběr dle klíčových parametrů
V současné době byste měli vybírat myčku, která má energetickou třídu minimálně A+. Ty nejúspornější spotřebiče potom nabídnou třídu A+++, ale nevýhodou může být, že jejich cena je obvykle vyšší. Energetická třída se uvádí na energetickém štítku, kde najdete informace také o spotřebě energie a vody, což jsou údaje uváděné za rok provozu, a také zde najdete údaje o hlučnosti. Hlučnost určitě nepodceňujte, protože myčka je typicky v obývané části bytu, přičemž dnes je moderní například spojovat kuchyň s obývacím pokojem, kde by potom hlučná myčka mohla být nepříjemná. Určitě nezapomínejte ani na nabídku funkcí a programů, kdy větší možnosti zpravidla rostou s cenou spotřebiče.