Cestujte za nevšedními specialitami. Jaké máme v Evropě země s dobrou gastronomií
Je plno zemí, do kterých se můžete vydat za dobrou gastronomií a ochutnat nevšední speciality. Zde je několik tipů na země, ve kterých si určitě pochutnáte.
Francie
Francouzská kuchyně zná mnoho skvělých jídel. Mezi ně patří quiche (kyš). To je typický francouzský koláč, na který je možné dát nepřeberné množství ingrediencí. Jako podklad se často používá smetana. Další specialitou z Francie je ratatouille, které je tvořeno kořeněnou pečenou zeleninou. Dalším francouzským jídlem je cassoulet. Jde o směs z fazole, masa a klobásy. Při cestování, například se zájezdy do Francie, můžete také ochutnat cog au vin, neboli kohouta na víně. Jde o drůbeží maso s omáčkou z hub, slaniny, bylinek a vína.
Rakousko
Náš jižní soused se také nemá v gastronomii za co stydět. Nejvýraznější specialitou je germknödel, což je velký kynutý knedlík velký přes celý talíř. Je plněný povidly, zalitý vanilkovou omáčkou či rozpuštěným máslem a posypaný mákem nebo cukrem. Když už jsme u těch knedlíků, za zmínku stojí i marillenknödel. Jde o tradiční meruňkové knedlíky, které se po uvaření obalí ve strouhance. Rakušané mají velmi rádi polévky. A s velký špekovým knedlíkem takřka přes celou misku se můžete setkat i v rakouském vývaru. Mezi rakouské pochoutky patří také tafelspitz, což je hovězí špička podávaná s povařenou zeleninou v hovězím vývaru. Gröstl je smažená směs z brambor, masa a uzenin. Podává se s volským vejcem. Když vyrazíte například na zájezdy do Rakouska, můžete také ochutnat kaiserschmarrn, neboli císařský trhanec. Chuť mu dodává to, že už do těsta se přimíchají hrozinky a podává se s ovocnou zavařeninou.
Španělsko
I když je španělská kuchyně spojována s mořskými plody a rýžovou poelou, skrývá mnoho nečekaných chuťových spojení. Mezi oblíbené speciality, které můžete například během dovolené ve Španělsku ochutnat, patří churros. Jde o takové smažené pečivo, které se namáčí v tekuté čokoládě. Z dalších sladkých specialit patří do španělské kuchyně leche frita, neboli smažené mléko. Nicméně Španělé jsou hrdí zejména na tortilla de patatas. Jde o omeletu, která je tvořená mimo jiného z brambor. A když už jsme u těch brambor, musíme si taky zmínit patatas bravas, neboli divoké brambory. Jde o dokřupava opečené kousky brambor podávané s červenou omáčkou. No a za ochutnání samozřejmě stojí i již zmíněná poela, kterou si můžete dát se slávkami i dalšími mořskými plody.
Maďarsko
Zajímavou gastronomií se chlubí i Maďarsko. Mezi nejvýznamnější jídla patří pörkölt, tradiční nepálivá obdoba guláše. Pörkölt se podává s kulatými těstovinami tarhoňa. Paprikás je podobná specialita, avšak místo hovězího nebo vepřového masa se použije maso drůbeží. Typickým maďarským street foodem je langoš, který se však správně podává se zakysanou smetanou a strouhaným sýrem. Mezi další speciality patří paštika z husích jater, tradiční klobásy nebo také rizses véreshurka, což je krvavé jelito s rýží místo krup, které se podává s maďarským bílým chlebem a nakládanou zeleninou.
Toto je samozřejmě jen zrnko toho, co můžeme během cest ochutnat. Tipy na skvělé zahraniční speciality pocházejí z dílny cestovní kanceláře HOŠKA TOUR, specialisty na poznávací zájezdy a aktivní dovolenou s pěší turistikou nebo cyklistikou.
Zdroj obrazků: pixabay.com