Balené vody - co pijete?
Voda je zcela nepostradatelnou součástí našich životů. Přestože ta, která běžně teče z kohoutku, je pitná a dá se říci, že i celkem kvalitní, nic to nemění na tom, že lidé stále častěji dávají přednost vodě balené. Pojďme se podívat na některé druhy balených vod, které se kupují nejčastěji.
Balená pitná voda
Je dobré vědět, že tento druh vody nemusí pocházet z podzemního zdroje. Naopak může být stáčena z jakéhokoliv zdroje pitné vody, navíc pro ni může výrobce přidat různé minerální látky, případně jí sytit oxidem uhličitým. Složením i chutí se rovná vodě z kohoutku.
Čistá pramenitá stolní voda
Výrobce ji čerpá z chráněného podzemního zdroje. Obsah rozpuštěných minerálních látek nesmí být vyšší než maximálních 1000 mg/l. Může být zbavena nežádoucích látek, jako nadměrného obsahu železa či síry, také je možné ji filtrovat, upravit formou vhánění vzduchu, kdy je přidá ozon nebo se dá dosytit oxidem uhličitým, ale to je vše. Jinak není výrobci dovoleno do ní cokoliv přidávat. Do lahví se musí přepravit pomocí potrubí, nikdy nesmí být převážena prostřednictvím cisteren.
Přírodní minerálka
Pochází z kontrolovaného podzemního zdroje, má původní čistotu a je naprosto stabilní. Pro danou vodu je obsah minerálních látek charakteristický a neměnný. Zdroj, odkud voda pochází, musí být schválen Českým inspektorátem lázní. Tento zdroj je také pravidelně kontrolován.
U minerálních vod nejsou povoleny žádné úpravy, aby nedošlo ke změně charakteristického složení každé takové vody. Jediné, co má výrobce povoleno je úprava ozonem, a také jí smí zbavit nadměrného množství obsaženého železa. Pokud je ve vodě oxid uhličitý obsažen přímo ze zdroje, označuje se jako přirozeně sycená, u té, jež je oxidem uhličitým dosycována dodatečně, mluvíme jako o sycené.