Avokádová pomazánka zvaná Guacamole
Pokud jste ještě nevyzkoušeli naprostou klasiku mexické kuchyně zvanou guacamole, pak je na čase to změnit. Jedná se vlastně o jakousi pomazánku (někdy se označuje jako dip), jejíž základní ingrediencí je avokádo. Tento pokrm je velice jednoduchý na přípravu a zároveň je také velice zdravý, protože je v něm obsaženo mnoho minerálů, vitamínů, stopových prvků a zdraví prospěšných tuků. A nyní už si představme samotný recept.
Recept na guacamole
Vezmeme si menší mísu. Dáme do ní čtyři oloupaná a pecek zbavená avokáda. Ty rozmačkáme vidličkou na pastu, ale ne na zcela jemnou. Měly by v ní zůstat menší nerozmačkané kousky. Pak už jen přidáme čerstvě vymačkanou šťávu z jednoho citronu, rozmačkaný stroužek česneku, půl lžičky soli, čtyři na menší kostky nakrájená rajčata, tři lžíce nadrobno nakrájené cibule, pět lžic posekaných čerstvých listů koriandru a jednu najemno nakrájenou papričku jalapeño. Důkladně promísíme a ihned podáváme.
Podávání a konzumace
Guacamole by se mělo připravovat těsně před podáváním a ne dopředu. Důvod je prostý. Dužina avokáda na vzduchu rychle oxiduje, což vede ke zhnědnutí (jako to známe třeba u jablka). Po zdravotní stránce to sice závadné není, ale ke konzumaci to příliš neláká. Když náhodou nastane situace, kdy ho budete muset po delší dobu uchovávat v lednici, je možné zhnědnutí na čas oddálit. Zde je pár triků.
Jak oddálit zhnědnutí
Proti oxidaci částečně bojuje už samotná ingredience v podobě čerstvé vymačkané citronové šťávy (stejně hodnotnou a stejně často používanou surovinou je šťáva z limety). Ta má ovšem jen časově omezenou účinnost a pro lepší a dlouhodobější efekt je nutné ji trochu pomoct.
Potravinářská fólie
První z možností je zabalení avokádové pomazánky do potravinářské fólie. Tento způsob není pochopitelně naprosto stoprocentní. Z balíčku totiž jen velice těžko vymačkáte všechen vzduch. Je to však stále lepší, než neudělat vůbec nic.
Voda
Další možností je zalití vodou. Nejprve dip dokonale utlačte a zarovnejte v míse/krabičce, čímž z něj dostanete vzduch. Poté ho opatrně zalijte vlažnou vodou (jeden centimetr by mě stačit). Až budete chtít přistoupit ke konzumaci, tak vodu pomalu a opatrně vylijte, pomazánku znovu promíchejte a můžete se pustit do jídla. Takto může v lednici vydržet teoreticky po dobu až tří dnů, aniž by zhnědlo, nebo se zkazilo. Zcela bezvýhradně se na to však nespoléhejte, byť se tento trik může jevit velice účinný.
Avokádový olej
Jedná se o prakticky stejný trik, jako je výše zmiňované zalití vodou. Zde však použijeme avokádový olej. Vrstva oleje o tloušťce jednoho až dvou milimetrů bude bohatě stačit (nezbytné je důkladné zarovnání pomazánky). Olej před konzumací neslijeme, ale zamícháme ho do guacamole.
Závěrem k hnědnutí guacamole
Celý recept, respektive příprava tohoto pokrmu je natolik prostá a rychlá, že nedává smysl ho předpřipravovat, nebo slepě očekávat jeho konzumaci od strávníků, u kterých si nejste jisti, že ho budou jíst. Naše rada je tedy jednoduchá. Chcete li dělat guacamole, mějte doma k dispozici nezpracované potřebné suroviny na jeho přípravu a začněte ho dělat až ve chvíli, kdy víte, kolik lidí si ho chce dát. Předejte tak zbytečnému vyhazování chutného jídla a samozřejmě si ušetříte i případnou práci navíc. Přejeme dobrou chuť!